Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4 posty 1198 komentarzy

Wican

Wican - Zainteresowania z różnych obszarów, głównie historia, ale też ekonomia rozumiana jako ludzkie działanie oraz ogrodnictwo

Geopolityka rosyjska-krótki zarys.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W tekście chciałbym ukazać różne koncepcje, rosyjskiej myśli geopolitycznej.

 

Ideologiczne spory w Rosji są dużo ciekawsze niż w Polsce, a pluralizm pogladów większy niż w Europie czy USA. Wydaje się, że Europejczycy i Amerykanie sami sobie nakładają kaganiec, wiedząc że jak "podskoczą" systemowi, to mogą karier nie porobić. Stąd Polska myśl geopolityczna głównego nurtu (środowiska takie jak Mateusz Piskorski czy Leszek Sykulski to jednak margines marginesu), jak i europejska (choć tam już jest większy pluralizm niż w Polsce, jest przedstawiana dosyć jednostronnie.

Natomiast inaczej jest w Rosji. Wg Fidora Dostojewskiego "Rosja jest igraszką przyrody, nie umysłem" ("Biesy").

 

W rzwoju rosyjskiej ekspansji, począwszy od Iwana Groźnego, poprzez Piotra Wielkiego, aż do Związku Radzieckiego, myślenie przestrzenne miało ogromne znaczenie dla rosyjskiej polityki zagranicznej. Po II wojnie to osłabło, gdy starano się przedstawić konflikt Wschód-Zachód jako ideologiczny, a nie geopolityczny. Amerykanie oficjalnie demontrowali to samo. Dopiero w latach70-tych Henry Kissinger (polecam jego książkę "Dyplomacja" a potem Zbigniew Brzeziński, wprost zaczęli mówić o grze interesów, o geopolityce. ZNów oficjalną wykładnią stała się polityka realna, a nie ideologiczna. Zwłaszcza porozumienie USA z ChRL o tym świadczyło.

Czynnik przestrzenny, wpisany w kontekst kulturowy, jest elementem, który wyobraźnię polityczną. Zajmując wielką przestrzeń, Rosjanie identyfikują się jako naród wielki i wyjątkowy (Amerykanie mają to samo). Wyrazem tego było przypisywanie sobie wielkiej roli dziejowej, a także teorie mesjanistyczno-mocarstwowe (znowu zbieżne to się wydaje z państwem, które rozwijało się inaczej, czyli z USA-być może to cecha wielkich terytorialnie imperiów, choć taka wyjątkowość pachnie też wpływami cywilizacji żydowskiej.

Teraz przejdę do kolejnych koncepcji rosyjskich.

Jednym z najważniejszych nurtów jest ATLANTYZM, nawiązujący do tradycji rosyjskiego okcydentalizmu i przekonania, że Rosja powinna się modernizować na wzór zachodnioeuropejski. Wg przedstawicieli atlantyzmu, rosyjska siła (w tym w regionie) powinna być oparta na dostosowaniu się do liberalnej demokracji (nieważne, że to właściwie oksymoron). Centralnym problemem polityki zagranicznej, powinien stać się sojusz i wielostronne partnerstwo Rosji z państwami Zachodu.

Rosyjski współczesny atlantyzm związany jest z wyidealizowaną wizją rzeczywistości międzynarodowej i opiera się dwóch mitach. Po pierwsze uważano, że Zachód w zamian za wycofanie się Rosji z Europy Środkowej, zapewni finansowanie reform, koniecznych dla odbudowy rosyjskiej gospodarki; po drugie zaś uważano, że zachodni model liberalnej demokracji i gospodarki rynkowej, szybko przyjmie sie w Rosji i przyczyni się do poprawy poziomu  życia mieszkańców. Naiwna wiara w te mity spowodowała do realizacji przez różnych cwaniaków terapii szokowej. Doszło również do potężnej kradzież rosyjskiego majątku narodowego. Nie zauważono, że gwałtowne przejście od socjalizmu do tzw. kapitalizmu, zawsze tak się skończy. Łatwo przejść w drugą stronę, a odejście od socjalizmu powoduje, że uwłaszczają się różni cwaniaki, a większość narodu, biednieje (przynajmniej w krótszej perspektywie i kończy się bezpieczeństwo socjalnej. Wchodzą spekulanci z zagranicy, bo oni posiadają kapitał i wykupują majątek narodowy przy wsparciu miejscowych cwaniaków.Początki orientacji prozachodniej mozna w Rosji szukac w czasach Piotra Wielkiego.

 

Kolejną koncepcją jest EURAZJATYZM. Prawie 80% Rosji leży w Azji. To spowodowało powstanie w Rosji identyfikacji eurazjatyckiej. Podstawą tego jest opinia (oparta na mitach), że Rosja jest położona na pograniczu cywilizacji europejskiej, chińskiej, trochę indyjskiej i turańskiej, sama w sobie jest odrębną cywilizacją, która stanowi syntezę innych cywilizacji. Zwolennicy tej teorii uważają, że Rosja jest spadkobiercą polityki imperium mongolskiego.

Eurazjaci uważają, ze Rosja powstała na bazie aryjsko-słowiańskiej kultury, turańskiego koczownictwa oraz prawisławia. Wg nich, Rosjanie (czy Wielkorusi) nie są częścią Słowian wschodnich, ale odrębnym etnosem, który uformował się na słowiańsko-turańskim "podłożu".

Co ciekawe, przez wieki, Mongołowie i Tatarzy byli źle oceniani jako groźni wrogowie Rosjan. Eurazjaci dopiero zmienili podejście. Cechuje ich w ogóle większa tolerancja do ludów nierosyjskich, którymi wieli atlantystów pogardza. Mając zresztą, usta pełne frazesów o demokracji i prawach człowieka. Eurazjaci nieufnością darzą Zachód.

Kolejnym nurtem w rosyjskiej myśli geopolitycznej jest neobizantynizm. Jest to jedna z odmian rosyjskiego ekspansjonizmu. Neobizantyniści uważają, że Rosja jest wielkim antyzachodnim mocarstwem, które jako jedyne może przeciwstawić się dominującym w świecie mocarstwo oceanicznym. Aby przeciwdziałać atlantyzmowi, należy reintegrować przestrzeń byłego ZSRR. I różnią się eurazjatyzmu, którego przedstawicielem Duginem, straszy się Polaków. Straszy się jakimiś wycinkami wypowiedzi, w czasie gdy Dugin jest generalnie tolerancyjny wobec innych kultur i jego koncepcja taka właśnie jest. Ale aby o tym się przekonać, to należy czytać całe ksiązki, a nie tylko fragmenty jakiś wywiadów, bodaj z Frondy (sprzed bodaj 20 lat).

Bizantyjski projekt geopolityczny wyrażał się w greckich koncepcjach Katarzyny Wielkiej i w planach opanowania Konstantynopola przez Mikołaja I. Bałkany i Konstantynopol, zawsze był ważnym elementem rosyjskich marzeń i dążeń.

Zresztą, koncepcja bizantyjska jest też związana z tradycją Moskwy jako Trzeciego Rzymu.

Ostatnią rosyjską tradycją jest izolacjonizm.Oznacza on ograniczenie stosunków z innymi państwami w imię obrony interesów własnego narodu. Dla tej szkoły myślenia (którą popiera nacjonalistyczna część Cerkwi) sojusz z Turcją, czy w ogóle z muzułmanami stanowi śmiertelne zagrożenie. To samo dotyczy krajów zepsutego Zachodu.

Do głównych punktów programu izolacjonistów należą: budowa rosyjskiego państwa narodowego z dominującą rolą Cerkwi, sojusz z Ukrainą i Białorusią, odbudowanie geopolitycznej przestrzeni z czasów Rusi Kijowskiej, zostawienia Kaukazu i Azji Środkowej samym sobie. Izolcjoniści chcą odwrócic tradycję Rosji nastawiając się strategicznie na defensywę.

Tekst oczywiście nie wyczerpuje tematu, jest tylko krótkim zarysem bogatej rosyjskiej tradycji geopolitycznej. Jeżeli byłoby zainteresowanie, to każdą z tradycji mogę opisać bardziej szczegółowo i wtedy byłoby kilka części. Ale sama polityczna myśl rosyjska jest bardzo bogata i tam wciąż toczą się ostre debary. A w Polsce nuda intelektualna. 

 

Bibliografia:

M. Bierdiajew, Rosyjska idea, Warszawa 1999.

J. Czubaty, Rosja i świat, Warszawa 1997.

M. Bohun, Fiodor Dostojewski i idea upadku cywilizacji europejskiej, Katowice 1996.

M. Heller, Historia imperium rosyjskiego, Warszawa 2000.

S. Huntington, Zderzenie cywilizacji Warszawa 2003.

R. Kapuściński, Imperium, Warszawa 1995.

J. Kłoczkowski, Cywilizacja bizantyjsko-słowiańska.

K. Malak, Koncepcja bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej.

B. Łagowski, Pochwała politycznej bierności, 

R. Pipes, Rosja carów, Warszawa 2006.

J. Potulski, Współczesne kierunki rosyjskiej myśli geopolitycznej. Między nauką, ideologicznym dyskursem, a praktyką, Gdańsk 2010.

I. Sakowicz, Między autokracją a rewolucją, Gdańsk 1999.

A. Toffer, Budowa nowej cywilizacji, Poznań 1998.

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @@@
  Będę pierwszy, ale jutro.
  Wartościowy wpis.

  Tylko... nie wiadomo, która geopolityczna idea jest dominująca,
  A mnie się widzi, że wszystkie po trochu.
  Stąd tam ciągle taki burdel.
 • @Autor - no dobrze...
  Ale niewiele to wszystko wyjaśnia odnośnie obecnej polityki imperialnej rosji. Z czego np. wynika chęć napadania na innych i okupacja terytoriów innych krajów, jak Gruzja, Ukraina, Syria i dokonywania tam agresji militarnej, oraz ludobójstw? O ile te dwa pierwsze kraje rosja traktuje można powiedzieć jako bliską zagranicę i osłabianie ich poprzez napaść zbrojną można jakoś zrozumieć, choć nie usprawiedliwić, to czym wytłumaczyć napaść rosji na Syrię? Co robią tam rosyjscy żołnierze? Toż to imperializm w najczystszej postaci. Jaką koncepcją i strategią będziesz go tłumaczył?
 • @Mind Service 22:35:17
  "...chęć napadania na innych i okupacja terytoriów innych krajów, jak Gruzja, Ukraina, Syria i dokonywania tam agresji militarnej, oraz ludobójstw"

  Chłopie? Miała być druga szansa na blogowanie, a jest prezentacja psychopatycznych urojeń. Zmykaj z powrotem na Niepoprawnych - oni takich lubią.
 • @miarka 23:38:04
  Napiszę to tylko raz, więc sobie wbij do łba, że na tak tępe prowokacje nie będę odpowiadał. Naucz się trochę kultury, oraz zdobądź trochę wiedzy, aby twój bełkot zasługiwał na komentarz z mojej strony.
  Mam nadzieję, że osobnicy twojego pokroju również będą tą prostą zasadę w stanie załapać.
  Bez odbioru.
 • @Mind Service 22:35:17
  Mądrego to i miło poczytać.
  Jak mild service sądzi? czy narastające napięcia między Gruzinami a Turkami Adżarskimi mogą zaowocować dalszym rozpadem Gruzji? i czy koncepcja granicy turecko-rosyjskiej nie wydaję się najlepszym rozwiązaniem napięć w rejonie?

  PS

  //Syria i dokonywania tam agresji militarnej //

  dobrze jest od czasu do czasu poczytać serwisy informacyjne
  https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-putin/syrias-assad-wrote-to-putin-over-military-support-statement-idUSKCN0RU17Y20150930 koszt niewielki a chroni przed kompromitacją.
 • @Mind Service 22:35:17
  Naiwne rozumowanie. Myślisz że rzeczpospolita w okresie swojej świetności inaczej postępowała? USA niczym się nie różni. Nie mierzi cię holokaust Indian (lekko licząc eksterminacja 50 mln ludzi), okupacja większości Meksyku, okupacja Panamy itp. ? Taki jest świat wielcy podbijają słabych. To jest normalka. Piszesz o okupacji części Gruzji, ale już nie zauważasz że Abchazja, czy Osetia jest dla Gruzji tak jak Palestyna dla Izraela. Popatrz na problem Kurdów. Fakt że i ta sytuacja dała by się rozwiązać gdyby nie interesy ..wielkich.. Rosja i USA będą podsycać te animozje bo jest to w ich interesie. Polityka nie jest zero jedynkowa, to są złożone układy interesów wielkich graczy. My możemy jedynie się podniecać informacjom podanymi przez media które są zależne od tych wielkich. Niezależne dziennikarstwo skończyło się ze 20-30 lat temu. Teraz wszystkie media są zadaniowe.
 • Po upadku komunizmu republiki sowieckie "poszły na swoje".
  Odbyło się to z różnym skutkiem, np. wspomniana Gruzja, "riwiera" strefy komunistycznej, jedna z najbogatszych republik, wyszła na tym fatalnie. Społeczeństwo gruzińskie, tradycyjne, szybko podzieliło się na klany, powstały mafie, zgarnęły co było do zdobycia, a republika pozbawiona przemysłu zbiedniała kompletnie. Jedyną produkcją są napoje i wina,a żyję z turystyki i sprzedaży pamiątek.

  Bardzo szybko Gruzini zaczęli jeździć do Rosji na zarobek. Kiedy wybuchła wojna, to Rosja wszystkich nielegalnych Gruzinów zakutych odprawiła z powrotem do Gruzji. Wprowadzono też wizy. Osetia i Abchazja zwyczajnie nie chcą być przy Gruzji, bo nie widza tam przyszłości.

  Teraz wybuchły rozruchy w Gruzji, bo zaproszony przez władze Gruzji Rosjanin, na naradę cerkwi prawosławnych, siedział w ich parlamencie na miejscu marszałka parlamentu. Rozruchy spowodowały to, że Putin wstrzymał loty samolotów do Gruzji. W tej sprawie interweniował nawet Trump, bo turyzm jest podstawą gospodarki Gruzji. Putin wstrzymał loty i dogadane uprzednio zniesienie wiz dla Gruzinów, też upadło.
 • Saakaszwili: to ja podjąłem decyzję o ataku na Osetię
  https://wiadomosci.wp.pl/saakaszwili-to-ja-podjalem-decyzje-o-ataku-na-osetie-6031983386584193a

  Micheil Saakaszwili skazany na sześć lat więzenia za nadużycie władzy

  https://www.tvp.info/37863946/micheil-saakaszwili-skazany-na-szesc-lat-wiezenia-za-naduzycie-wladzy


  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-szatana-kraina-2016-05  https://studium.uw.edu.pl/michail-saakaszwili-zada-przywrocenia-mu-gruzinskiego-obywatelstwa/
 • Masakra na Ukrainie: Jak bandyci mordowali mieszkańców Odessy w Domu Związków Zawodowych
  https://pracownia4.wordpress.com/2014/05/07/masakra-na-ukrainie-jak-bandyci-mordowali-mieszkancow-odessy-w-domu-zwiazkow-zawodowych/


  https://youtu.be/LLOD0aIcn_s
 • @Mind Service 22:35:17
  Bzdury zaczadzonego żydowską propagandą pożytecznego i...
  Rosja napadła na Gruzję ? czy może Saakaszwili napadł na Osetię Pn dokonując tam zbrodniczych czystek etnicznych ?
  Warto zapytać mieszkańców Osetii Pn czy Abchazji czy chcą wracać do Gruzji ... Wola mieszkańców to nie napaść.. bo na siebie smych napdać nie można.
  Podobnie z Krymem ... wola mieszkańców i tyle.. podobnie w Donbasie..
  a w Syrii interwencja, pomoc na wniosek rządu ratująca życie milionom Syryjczyków przed mordem ze strony finansowanych przez zachód poprzez Arabie Saudyjską skrajnych zbrodniczych islamistów.

  Co innego "demokratyczny" zachód...
  Humanitarne bombardowania miast Jugosławii, strefy zakazu lotów w Libii czyli masowe bombardowania Libii, dwie napaści na Irak, czystki etniczne w Kosowie...
  wszystko w morzy krwi niewinnych ludzi w samym Iraku "demokracje " zachodnie zamordowały ok 1 mln ludzi..
  a do tego masowe zbrodnicze embarga by zagładzać całe narody ...
  a wszystko to wbrew prawu międzynarodowemu.

  Rosja to "dziewica" przy całkowicie "skurwionym" zachodzie.

  Mind prezentuje żydowski a nawet bardziej, syjonistyczny punkt widzenia w którym prawo międzynarodowe, obiektywizm, rzeczywistość nie ma nic do gadania.
  .. i dlatego Mind normalni ludzie mają alergię na ciebie.
  ...to zdrowy objaw...
  podobnie jak alergia na nazizm, na rasizm, na pedofilię, na LGBT, na złodziejstwo, na zbrodnie, na gwałty, na sekty... na niewolnictwo...
 • @Oscar 07:31:08
  E no przecież trzeba było zrobić wojnę w Jugosławii ,żeby urządzić centrum handlu organami do przeszczepu oraz dziewcząt i kobiet do burdeli .Kosowo w sam raz!!

  https://www.rferl.org/a/kosovo-organ-trafficking/24972697.html

  https://www.jpost.com/Israel-News/Israeli-suspect-in-Kosovo-organ-trafficking-case-arrested-in-Cyprus-533149


  https://www.pri.org/stories/2011-03-27/kosovos-mafia-hotbed-human-trafficking

  Taki sam porządek jak na polach makowych w Afganistanie!!
 • @trojanka 07:49:51
  Ten handel narkotykami, ludzkimi narządami, bronią, pojawia się natychmiast wszędzie tam gdzie CIA wyzwala narody od balastu suwerenności...

  To jest dosłownie wszędzie gdzie wchodzi CIA.
  Myślę że jest to zorganizowana forma dofinansowywania CIA by mogła działać poza przyzwoleniem rządu...
 • @Oscar 08:02:29
  A w Afganie też pokój zapanował i dobrobyt! ile można zarobić na herze??miliardy!
  https://www.theguardian.com/news/2018/jan/09/how-the-heroin-trade-explains-the-us-uk-failure-in-afghanistan

  http://www.voltairenet.org/article167754.html
 • @trojanka 08:17:03
  https://twitter.com/tvjihad/status/1134753182310162433
  https://twitter.com/tvjihad/status/1134786282197061632
  https://twitter.com/tvjihad/status/1145397214291865601
 • @Oscar 07:31:08
  Autentycznie się zastanawiam, czy byłeś lektorem na WUMLu?
  I kto i jak tak skutecznie wyprał ci mózg, całkowicie odbierając zdrowy rozsądek.
  Jakieś kursy w braterskim Związku Radzieckim wspomagane użyciem twoich ulubionych elektrowstrząsów?

  Nie mniej jesteś na NEonie pożądanym elementem, bo każdy poważny portal powinien mieć swojego satyryka. Taki wesoły akcent do rozweselania czytelników.

  Pzdr

  Ps. Może byś zaczął tu dostarczać regularnie coś, co najbardziej ruskim wyszło?

  https://youtu.be/1mbkZehjvQc
 • @Janusz Kamiński 08:33:01
  A nie mam przypadkiem, obiektywnie rzecz biorąc, racji ?
  To ty jesteś w mniejszości ze swoimi poglądami nie ja.
  Ja byłem w mniejszości wtedy gdy solidaruchy radośnie z ogniem w oczach rozwalali najpierw strajkami potem prywatyzacjami własny kraj.
  Dzisiaj ty jesteś egzotyczną mniejszością... ludzie masowo trzeźwieją...
  a ty nie..
 • @fretka 08:32:30
  Najpierw Al Kaidę, potem ISIS i reaktywacja UPA na Ukrainie.
  https://youtu.be/9dLILhnfk-w


  https://www.globalresearch.ca/hillary-clinton-we-created-al-qaeda/5337222


  https://wiadomosci.robertbrzoza.pl/isis/hillary-clinton-my-zbudowalismy-al-kaida/

  Wikileaks: maile Hilary Clinton odsłaniają plan obalenia rządu w Syrii w interesie Izraela
  http://mediumpubliczne.pl/2016/04/wikileaks-maile-hilary-clinton-odslaniaja-plan-obalenia-rzadu-syrii-dla-w-interesie-izraela/
 • @Janusz Kamiński 08:33:01
  "Autentycznie się zastanawiam, czy byłeś lektorem na WUMLu?"

  Nie byłem... uciekałem od polityki, zajmowałem się techniczną stroną budowy PRLu.
  tedy można było pracować dla Polski...dzisiaj Polak może pracować albo na bogactwo jakiegoś właściciela żydowskiego koncernu albo na bogactwo jakiegoś prywaciarza ... albo zostać niekreatywnym (bo prawnie zabronione) urzędnikiem państwowym..
  można też pracować dla siebie np w swojej firmie zarabiając na taniej pracy innych Polaków...
  ale pracować dla Polski już nie można ta opcja została zlikwidowana systemowo... czyli patriotyzm wyrażany poprzez pracę dla ojczyzny został Polakom systemowo przez solidaruchów odebrany.

  Ty Janusz pracowałeś kiedyś dla Polski która cię wykształciła, czy zawsze dla "globalnego żyda" bo więcej płacił... ?
 • @Wican
  Mówiłem, że będę i jestem.

  Czy mi się tylko wydaje, ale tym wpisem, chcesz nam z dumą zaprezentować, jak wspaniała i mądra jest myśl polityczna Rosji?
  Głupcy Amerykanie mają tylko jedną geostrategię - pędzić sqrwynsynów - a Rosja ma aż cztery takie strategie. Wot Mołojcy!

  Niestety, co jest, gdy kucharek sześć. Nie ma dominującej doktryny (za wyjątkiem grabienia sąsiadów i sprzedaży ropy), więc panuje burdel. Od sasa do lasa. A doktryna na dzisiaj zależy wyłącznie od wypitego wczoraj i dzisiaj rano alkoholu.

  Tak było zawsze po caracie. Jak bolszewicy, to i mienszewicy. Jak Lenin, to i Trocki. Nieustanny bałagan, mnóstwo pozorowanych teorii i fałszywych idei. A rezultat dla narodu jest taki, jak wiadomo.
  Zwykli Rosjanie mają się najeść i być syci dumą snu o potędze. Kartofle i mięso wtedy niepotrzebne.

  Rosja autentycznie jest wielkim krajem i potencjalnie bardzo bogatym.
  Lecz z bogactwem jest jeszcze gorzej niż z biedą. Mądre zarządzanie zasobami to sztuka.

  W naszej ukochanej Ameryce zrobiono statystyczne badania o ludziach wygrywających miliony w różnych loteriach, czy kasynach. Okazało się, że aż 65% z nich traci wygraną w ciągu trzech lat i powraca do standardu życia przed wygraną.

  Jak każdy nuworysz, każdy nagle wzbogacony, potwierdza zasadę - "łatwo przyszło, łatwo poszło".

  Rosjanie wymyślając kolejne idee, doktryny, strategie; pochylając mądre głowy i zagadując się na śmierć, jak to jest już od 100 lat, gówno osiągną. Chyba, że znowu kogoś napadną i obrabują. Bo mongolsko - turańska dusza mocno w nich siedzi. Po co coś wytwarzać, jak można zrabować. To złoto z Wenezueli w końcu wywieziono do Moskwy?

  Tak więc Szanowny Wicanie, myślący człowieku, niestety z pro-rosyjskim wirusem, dałeś nam tym dobrym tekstem dowód, raczej nie zamierzony, że z rosyjskiego burdelu wyjść się raczej nie da.

  Chyba, że młodzi uruchomią jakiś nowy program Lenin_2.0 albo Rasputin vs Putin (walka w klatce na ch...)

  Pozdrawiam
 • @Janusz Kamiński 08:33:01
  //Może byś zaczął tu dostarczać regularnie coś, co najbardziej ruskim wyszło?

  https://youtu.be/1mbkZehjvQc //

  Lubi pan popisywać się swoją niewiedzą.To już samo w sobie jest trochę masochistyczne.Ale już odwoływanie się do tutejszej tolerancji jest bardzo mocno masochistyczne.
  Otóż "Wilk i zając" nie wyszedł najlepiej.Wyszedł dobrze ale najlepiej wyszedł "Jerzyk we mgle" albowiem" :

  wikipedia :/ W 2003 Jeżyk we mgle został uznany za najlepszy film animowany wszech czasów w ankiecie, w której wzięło udział 140 krytyków filmowych i rysowników z różnych krajów /
 • @Janusz Kamiński 09:02:11
  Wican akurat obiektywnie przedstawił główne nurty filozoficzne w Rosji... to twoje Janusz wypowiedzi świadczą to twoim absurdalnym, chorym, wręcz śmiesznym uprzedzeniem do wszystkiego co Rosyjskie.

  Ileż to napaści dla zysków dokonała Rosja ?
  Porównaj to z wojnami USA (i zachód) od czasów II wojny światowej...
  Policz trupy...
  Potrafisz obiektywnie porównać te dwa kraje?

  Nie potrafisz .. bo nie chcesz bo masz "blokadę" .. na obiektywizm.
 • @ikulalibal 09:07:01
  Dla mnie najlepsza jest "Masza i niedźwiedź"...
  to genialna kreskówka taka bardzo psychologicznie ludzka...
 • Rosjanie maja tyle do gadania w Rosji
  co Polacy w atrapie Polski, Jankesi w USrahellu, Ukraińcy w Banderlandzie, Niemcy w Niemczech, etc. Ponadto - Rosja nie podołała w malowaniu świata na czerwono - wiec pędzel z farbą przejęła "Bruksela". Wydawało się, że mamy koniec świata dwubiegunowego - gdzie i tak obydwoma biegunami wywijał czarci pomiot. Jednak obecność Rosji w Syrii świadczy o nieśmiałym powrocie do świata dwu albo i wielobiegunowego.
  Wniosek?
  Nie ma lepszego sposobu na głupich gojów jak zły oraz dobry policjant - i właśnie czarci pomiot się o tym przekonał - o czym świadczy obecność Rosji w Syrii.
 • @Janusz Kamiński 09:02:11
  //Głupcy Amerykanie mają tylko jedną geostrategię - pędzić sqrwynsynów - a Rosja ma aż cztery takie strategie. Wot Mołojcy!//

  Pragnę uświadomić jednostce ograniczonej że Rosja jest lekko licząc jakieś (plus -minus) 900 lat starsza od USA.Stąd i dorobek geopolityczny bogatszy.

  PS
  gdyby jeszcze w kwestiach elementarnych miał pan wątpliwości chętnie pomogę w ramach pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
 • @Oscar 09:13:00
  To było tylko wprowadzenie demokracji i porządku ,a że zginęło i ginie nadal setki milionów dzieci, kobiet to już taka jest specyfika wojny! trudno!!

  https://gloria.tv/article/hUyHj3jZrpuC37E1SYv2Xr9qH
  Ważne że te kraje żyją obecnie spokojnie i szczęśliwie!!
 • @Oscar 09:13:00
  //Nie potrafisz .. bo nie chcesz bo masz "blokadę" .. na obiektywizm.//

  Jaką tam znowu blokadę? Kamiński jest zwyczajnie tępy jak glas papier.
  To widać po argumentach jakich używa.Dosłownie jakby wyciągnięte z magla.A że do magla już od dawna prawie nikt nie chadza to "mądrości" Kamińskiego nie tylko są głupotą ale jeszcze trącą myszką.
 • @Oscar 08:48:11
  Uczyłeś się pewnie z mamusią Kasi...Hejke
  https://3obieg.pl/tajna-kasa-sakiewicza/

  6 czerwca 1988 roku jej matka – Maria Gójska – otrzymała specjalną nagrodę – jak czytamy „za osiągnięcie bardzo dobrych wyników na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu – Leninizmu” funkcjonującym przy Komitecie Wojewódzkim PZPR w Płocku. Nagrodą był egzemplarz Encyklopedii Rewolucji Październikowej ze specjalnej serii.
 • @Janusz Kamiński 09:02:11
  Co nie akapit to stempel. Dodaj jeszcze coś o onucach i będzie komplet.
 • @Mind Service 23:45:19
  Nie pisz pan nonsensöw, to i obrazy nie bedzie.
 • @trojanka 09:45:59
  Nie uczyłem się nigdzie marksizmu... zawsze miałem umysł techniczny i awersję do humanizmu...
  na starość widzę u siebie zapędy humanistyczne... nie porzucając tych technicznych.
 • Czy autor
  w taki czy inny sposób zetknął się z teorię V Imperium?
  To tytuł książki znanego pisarze https://www.ozon.ru/context/detail/id/3570547/ A że książka została wydana w 2007 r i w wielu kwestiach okazała się prorocza dlatego nożna traktować ją jak pracę "geopolityczną".Tym bardziej że autor już od wczesnych lat 90-tych mocna zaangażowany był (i jest) po "stronie patriotycznej".
  V Imperium powstanie z syntezy minionych czterech-w największym skrócie rzecz ujmując.
 • @Oscar 10:05:21
  "Nie uczyłem się nigdzie marksizmu... zawsze miałem umysł techniczny i awersję do humanizmu.."

  Takich można nazywać inteligencją techniczną ;) Chociaż bez znajomości dyscyplin ścisłych umysł schodzi na manowce.
 • @Oscar 07:31:08
  5*
 • @Oscar 08:40:33
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  " ludzie masowo trzeźwieją..."

  oby, ja niestety tego nie dostrzegam,
  a zagrożeń coraz więcej, jest czego się bać,

  szczęśliwi, co zdechli przed czasem.
 • @Oscar 08:48:11
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  pod tym też 5*,

  może rozwiniesz tę wypowiedź do notki,

  jeśli nie chcesz zmieniać statutu na autora,
  to prześlij mi, a ja ją opublikuję,

  pozdrawiam
 • @Janusz Kamiński 09:02:11
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  "Głupcy Amerykanie mają tylko jedną geostrategię - pędzić sqrwynsynów"

  A kto to jest, owi sq-syny ? Wszyscy, którzy przeszkadzają w geszefcie. Dlatego "ameryka" tak wiele osiągnęła.

  Brzydzę się amerykańskim stylem życia.

  Kpię sobie z tego mocarstwa, które jest włanością garstki ludzi, a mieszkańcy to niewolnicy, ogłupieni do tego stopnia, że sobie nie zdają z tego sprawy.
 • @interesariusz z PL 12:09:50
  Dzięki za dobrą ocenę...
  Nie roszę sobie praw autorskich moich wypowiedzi.
  Można z nich korzystać do woli.

  Zależy mi na przekazywaniu prawdy z różnych perspektyw.

  O pracy dla Polski często myślałem i nie wiem co bym zrobił gdybym np wymyślił "silnik na wodę"... takie rozwiązanie natychmiast zostało by przejęte w Polsce na własność globalnej mafii żydowskiej... czy to poprzez wymuszenie prawem przejęcie przez "Polski" rząd czy to poprzez wymuszenie "sprzedaży", czy to przez eliminację w jakiś ponury piątek...

  Polski wynalazca też też pracuje w istocie na wielkość i siłę globalnej mafii żydowskiej...
  Ta mafia jest naprawdę totalitarna i eksploatuje podbite kraje na wielu płaszczyznach.... tania siła robocza ale i tania siła intelektualna...
  do tego pewnie tanie organy na sprzedaż po Polskich dzieciach...
  tak przynajmniej jest wszędzie tam gdzie CIA wprowadza "demokrację"...
 • @ikulalibal
  Kamiński i mind kierują się w swych zapatrywaniach tylko dwoma uczuciami. Miłością do zachodu (ameryka, żydzi?) i nienwiścią do Rosji. Przy tak rozłożonych uczuciach obiektywizmu nie sposób w sobie znaleźć.
 • @Mind Service 22:35:17
  Bzdura. Wojn e sprowokował Sakasvili, a ktoś go podpuścił. Osetyńczy (dawni Alanowie) i Abchazi mają większe prawo do samostanowienia niż mieszkańcy Kosowa. Gdybyś znal najnowszą historię (jakieś ostatnie 30 lat), to byś wiedział, że największym światowym rozbójnikiem są USA.
  A do Syrii Rosjan zaprosiły legalne władzę. Kto tam zapraszał Jankesów. Ale odlot.
 • @Janusz Kamiński 22:18:57
  Wg mnie, Putin to odrzucony Zapadnik.
 • @Oscar 07:31:08
  Precyzyjniej to Osetii Południowej. Północna z Władykawkazem już dawno przy Rosji.
 • @Oscar 12:33:03
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  no cóż, ciszej jedziesz, dalej zajedziesz,

  najpierw trzeba urosnąć w siłę, aby zproponować rewolucję pozbawiającą innych dochodów,

  Dla Polski pracowałem za komuny, po transformacji dla Polaków, ale się zawiodłem, to ostatnie nie popłaca. Co nie znaczy, że się obraziłem.

  Z nE (nowym ekranem) wiązałem poważne nadzieje na budowę społecznego publikatora, miejsca, w którym byłyby dostępne nieszablonowe opinie typu "król jest nagi".

  A nawet więcej. Biorąc pod uwagę smykałkę właściciela do interesów zachęcałem go, aby pomyślał o stowarzyszonej działalności gospodarczej, materialnej, która mogłaby przynosić jakiś dochód uczestnikom. Nie podjął inicjatywy w tym kierunku, a i nE się zwalił.

  Obecnie jestem tu tylko z przyzwyczajenia. Nie mam czasu na udzielanie się, bieżące życie, utrzymywanie się na powierzchni, zabiera zbyt dużo czasu.

  Ale jeśli ktoś wymyśli jakąś społeczną spółdzielnię, produkcyjną, obojętnie co produkującą, felietony, ogłoszenia, wynalazki, wzory użytkowe, to jestem za i chętny.
 • @Janusz Kamiński 09:02:11
  Czyli nie zrozumiałeś. Chodzi o pluralizm poglądów, a nie wartościowanie. W USA już polipoprawność a niepokornych się morduje i wsadza. W Rosji izolacjoniści chodzą na wolnosci. W USA giną lub pakuje ich się do więzień z Czarnymi. Polecam piosenkę Carla Klanda 17-cioro małych dzieci, gdy FBI zamordowała dokładnie 38 osób, w tym dzieci. Polecam też historię Randy'ego Weavera. A doktryna Monroe powstała jakieś półtora wieku przed doktryną breżniewa. Polecam "Dyplomację" Kisingera.
  Ja prorosyjski? Tylko gdy idzie o kontakty międzyludzkie, literaturę i muzykę. Ale dla ciebie świat jest czarno biały. Są bardzo dobrzy i bardzo źli. Ja jestem zwolennikiem dywersyfikacji w polityce, ty zwolennikiem bezalternatywności.
 • @Wican 12:54:56
  "Bzdura. Wojnę sprowokował Sakasvili, a ktoś go podpuścił. "

  https://pbs.twimg.com/media/BwEoeMgIgAENzZw.jpg
 • @Janusz Kamiński 09:02:11
  Gdybyś znał rzeczywistość, to wiedziałbyś, że potężne Stany olewają swoich weteranów i zawsze tak robiły. Kiedyś weterani tworzyli kluby motocyklowe: Hells Angels, Warlock. Obecnie jest co najmniej 50 000 bezdomnych weteranów. A w przeciwieństwie do polskich najemników, u nich na agresywne wojny czyniące z nich morderców, dobrowolnie nie jadą. Są wysyłani. A urlopów okolicznościowych to w zasadzie nie mają. Ślub córki nie jest okolicznością. Nawet bezpłatnych nie chcą dawać. A to jest naprawdę patologiczny element z nizin społecznych. Z biedy dali się wciągnąć w wosjko, a to nie żarty/. I wszędzie gdzie są amerykańscy żołnierze, ludność zaczyna ich nienawidzić Ja mieszkam blisko Wędrzyna i Skwierzyny. Pisaccy zdrajcy, pozwalają nawet na zapraszanie ich do szkół i do zachęcania do wstępowania do ichniego wojska. Kuszą obywatelstwem. Czyli pozwala się im w szkołach na łamanie polskiego prawa, bo Polak nie może służyć w obcej armii. Interweniowałem u dyrekcji szkoły mojego syna, że sobie nie życzę takiej propagandy.
  Idź chłopie między ludzi. Dowiesz się co mówi lud. Gdyby POpaprańcami nie dowodził głupek szemrany Schetyna, to PiS by nie rządził. Spora część elektoratu PiS, wcale nie popiera "robienia laski", ale nie chce POpapranych
 • @Janusz Kamiński 09:02:11
  Ameryańscy bandyci grabią nawet nominalnych sojuszników. Bandyckie paśtwo, które powstało na wytępieniu Indian i na łamaniu wszelkich traktatów.
 • @Oscar 09:13:00
  Dokładnie. Wcale nie wartoścowałem. Tekst jest informacyjny, a nie propagandowy.
  Dzięki
 • @ikulalibal 09:17:46
  Kamiński to laik. Może napiszę też o koncepcjach amerykańskich: Thedore Roosvelt, Woodrow Wilson, Henry Kissinger, nawet Noam Chomski. Do tego dodać koncepcję separatystyczne Białych i Czarnych. Tam też są różne tradycje, ale nie ma pluralizmu
 • @Wican 12:58:12
  Słusznie...nastąpiła nieuprawniona zbitka z Koreą PN.
 • @Pedant 13:06:58
  Miał sprzęt oraz izraelskich doradców. Mógł myśleć, że się uda. Wg mnie, to agent CIA. I go wykiwali. Izrael to nielojalny sojusznik. Dostali od Jankesów AWACSy i opylili Kitajcom.Skoro po tym Ameryka nie zerwała sojuszu, tzn., że zerwać nie może. Że to ogon wywija psem.
  Teraz zrobili zamieszki i moją żonę zniechęcili. I nie zarobią na turystach. Jadę do Albanii i Macedonii. Może zahaczę o Serbię. Ale bez dzieci. Te mają inne atrakcje. Zastanawiam się tylko, czy nie spróbować jechać motorem. Czy wybrać auto. Ale Gruzja na mnie w tym roku nie zarobi. A na przyszły mam inne plany, na co wciąż zbieram
 • PiSiory mają takiego pierdolca, że nie rozumieją jednego.
  Rosja jest czynnikiem stałym, a wierzenie jakimś agentom wpływu typu Friedmana czy Bartosiaka, świadczy o niskim poziomie umysłowym. Wczoraj "styrałem" jedną książkę Bartosiaka w komentarzu u Kamińskiego. Friedmanem zajmę się kiedy indziej. Nuda i bajki, ale na niższym poziomie niż u Tolkiena. B Temu o coś jednak chodziło. A Friedman i Bartosiak to wykonawcy poleceń swoich mocodawców.
 • @ikulalibal 09:07:01
  A co mnie to obchodzi?!

  Mnie się akurat podoba humor, nie jakość graficzna, Wilka i Zająca.

  I dodam, że każdy uważny zauważy, że pomysł został zerżnięty z amerykańskiego Coyote and Roadrunner.

  https://youtu.be/Jd_41tM6H2Y


  Lubi się pan popisywać swoim zarozumialstwem i przemądrzalstwem, co może znamionować zwykłą głupotę.
 • @Janusz Kamiński 14:24:52
  Ale Wilk i Zając miał początek. A Kojot? Nie kojarzę.
 • @ikulalibal 09:17:46
  Czyli pomoc według zasady "prowadził ślepy kulawego"?

  Nie, dziękuję. Ale jestem wdzięczny za chęci, za co przyznaję tytuł Bufona No.1.

  I ten humor niewątpliwie pasuje do pana.

  https://youtu.be/NwcVJMvVWDA
 • @interesariusz z PL 12:16:22
  Też pozdrawiam.

  Ps. Pierwsze papierówki pokazały się na rynku.
 • @Wican 13:04:03
  Mam nadzieję, że "Czarnobyl" w HBO obejrzałeś w całości?

  To jeden z najprawdziwszych obrazów bolszewizmu i jego skutków.

  Autentycznie, bez kpiny polecam.
 • @Janusz Kamiński 14:38:03
  Awarię oglądać w jakimś HBO? Ja wiem, że złodzieje z USA nie chcą oddać trochę ton złota Niemcom. Najpierw ograbili i wymordowali Indian, potem wzięli się za inne regiony.
 • @Wican 13:18:07
  Gratuluję, jak wciągasz Chomsky'ego na politycznego eksperta.

  Ile masz lat? Też pokolenie 1968?
  Więc idź dalej i powołaj się na Herberta Marcuse, czy Cohn-Bendita.

  A Kropotkin cię nie rajcuje?

  Każdy czyta co lubi. Chyba, że musi czytać co mu każą.

  A moje dyletanctwo, z czego jestem dumny, a co to oznacza znajdziesz na początku mojej, historycznej zakładki "Klub Dyletanta", jest sądzę lepsze, niż twoja amatorszczyzna.

  https://www.regencyhistory.net/2014/04/the-society-of-dilettanti.html


  .
 • @Janusz Kamiński 14:55:00
  Ty naprwdę jesteś taki małolotny? Opieszę po prostu różn eopcje bez wartościowania. Z tym, że te amerykańskie są bardziej prymitywne. Co teraz udowodniłeś. Jesteś masochistą? Dostajęsz liścia wciaz, a dalej się o to prosisz. Wciąż udowadniam Ci Twoją ignorancję
 • @Wican 13:04:03
  A Anne Kareninę Lwa Tołstoja Pan oglądał? Jak sama aktorka twierdzi, że „to historia o zakazanej miłości w imperialistycznej Rosji''
  https://2.bp.blogspot.com/-KpZ9kvn0tuU/VRbbsDjD2yI/AAAAAAAALw0/JV4MxGpCevM/s1600/OnyUhiaraAsAnnaKarenina.jpg
  http://dianov-art.ru/2015/04/25/chernaya-karenina/
  Powiem Panu, że na miłośnika.
 • @Wican 15:03:35
  Z tobą jest jeden problem, dość powszechny na tym portalu.

  Nie wiem, czy to koledzy, czy ty sam ustanowiłeś siebie tutaj mędrcem i ekspertem, przynajmniej od zagadnień historiozoficzno - politologicznych i pewnie jeszcze coś eksperckiego dorzucisz.

  A gdy dochodzi do wymiany poglądów z kimś, kto reprezentuje odmienny światopogląd, a ty nagle poczułeś się niepewnie, bo ktoś włazi na twoje poletko i jeszcze, nie daj Boże, może mieć rację, to przestajesz trzymać się meritum i przechodzisz na osobiste deprecjonowanie przeciwnika, obrażając go, pomniejszając i wykpiwając. Licząc, że twoja klaka zaklaszcze i poczujesz się dowartościowany. Lecz w rzeczywistości nie masz pewności, czy twoje słowa przejdą test naukowej falsyfikacji. Bo nie sądzę, że to tylko problem kultury osobistej. Studenci często usiłowali mi serwować takie triki. To dziecinada. Odpowiedź na uwagę o nieznajomość Arystotelesa - a ty masz brudne uszy!

  Eksperci amerykańskich instytutów to "agenci wpływu" i oszuści.
  A ja to "małolotny laik"...

  Masz problem. Nie wiem jaki. Ale co mi do tego.

  Jednakże bardzo przepraszam, że naruszyłem terytorium, domenę i nieskończoną mądrość Mistrza.
 • Duzi chłopcy się bawią...;)
  Na Morzu Czarnym odbywają się manewry NATO Sea Breeze '19 i Ukraina w tym także bierze udział. W sam środek "pola walki" wpłynął rosyjski niszczyciel Smetliwy (?) Nie mogą z nim się porozumieć, bo niszczyciel ponoć ma problemy z komunikacją i nie mogą go się pozbyć.
  Ukraina twierdzi, że to prowokacja...
  https://www.unian.info/war/10612995-ukraine-s-navy-reports-another-act-of-provocation-by-russia-in-black-sea.html
 • @Wican 12:54:56
  No i mówiąc szczerze - nie dowiedziałem się. A wydawało mnie się, że postawione przeze mnie pytanie jest dość łatwe: z czego wynika rosyjski ekspansjonizm i imperializm? Ten historyczny jak i współczesny? Co jest podłożem tego imperializmu, czy jest to od wieków ta sama chęć napadania na inne kraje i podbijanie ich, czy mamy obecnie z nową jakością i może nową koncepcją? Za tym, że jest to kontynuacja przemawia chociażby przykład bezprawnej aneksji Krymu i jego okupacja przez Rosję. Podobnie rzecz ma się z Królewcem i jego obwodem, który Rosja podbiła w czasie II-ej Wojny Światowej i okupuje po dziś dzień. Położenie Krymu jak i Królewca sugeruje, że chodzić może o zdobycie wysuniętych punktów w dość bliskim oddaleniu od granic Rosji, a następnie zmilitaryzowanie ich i przygotowanie do dalszej inwazji. Być może podobne myślenie spowodowało agresję militarną Rosji w Syrii w celu umocnienia tam istniejącej już bazy wojskowej w Tartus.
  No ale pytanie dotyczy podłoża ideologicznego rosyjskiego imperializmu. Pewne światło może na to rzucać opisany przez Ciebie "neobizantyzm". Napisałeś: "jedna z odmian rosyjskiego ekspansjonizmu, (...) należy reintegrować przestrzeń byłego ZSRR". Tyle, że reintegracja wcale nie musi oznaczać agresji militarnej, jak napaść zbrojna na Gruzję, na Krym, na Donbas - na wschodzie Ukrainy, czy na Syrię. Pewnym podejrzeniem jest rosyjski faszyzm. Podobnie Hitler upatrywał parcie na wschód i podbój innych krajów jako metodę rozszerzania swoich wpływów. Całkiem możliwe, że Putler myśli podobnie?
 • Januszkowi do przemyślenia.
  Artykuł trochę "propagandowy" za dużo emocjonujących szczegółów...
  ale w swojej podstawowej wymowie prawdziwy... NKWD to zydzi nie Rosjanie... Stalin to Gruzin nie Rosjanin...
  https://wolnemedia.net/to-zydzi-mordowali-polakow-w-katyniu/

  A Janusz chyba całą swoją karierę robił pracując u "żyda" czyli w zachodnich firmach.
  Janusz powinieneś mieć wyrzuty sumienia że tuczyłeś swoją pracą globalną mafię żydowską ... a w tym "wyjechanych" na zachód obrażonych na Rosję byłych aktywistów NKWD.
  Na zachodzie mafia żydowska gościnnie przygarnia każdego zdrajcę Rosji zwłaszcza żydowskiego... liczne przykłady zachodnich karier byłych NKWDowców zresztą jak wiele karier na zachodzie byłych nazistów... mafia wprost kocha zdrajców i nie ważne ze byli zbrodniarzami ważne by nienawidzili Rosji (jak np banderowcy).
 • @Anna-PK 15:42:52
  "W sam środek "pola walki" wpłynął rosyjski niszczyciel Smetliwy (?) Nie mogą z nim się porozumieć, bo niszczyciel ponoć ma problemy z komunikacją i nie mogą go się pozbyć"
  - No i to jest przykład ruskiej bezczelności i poczucia bezkarności. Zatopienie jednego ruskiego statku niby przypadkowym, ćwiczebnym pociskiem skutecznie ostudzi ewentualne następne kacapskie prowokacje.
 • @Mind Service 15:53:14
  A mógłbyś łaskawie nam wytłumaczyć skąd kilkaset baz USA na całym świecie ... jak w tym jest strategia imperialistyczna ... i dlaczego te bzy USA w obcych państwach to nie jest okupacja ?
  Ciekawi mnie równie`z czy rządy w krajach gdzie USA ma swoje bazy są suwerenne czy marionetkowe ...

  Porównaj łaskawie ilość takich baz Rosji i USA...
  Rosja z tego co wiem ma jedna bazę zagraniczną w Syrii.. na prośbę Syrii ratując życie milionów Syryjczyków...mordowanych masowo przez islamistycznych najemników Izraela (via Arabia Saudyjska czy inny Katar)
  i wspieranych przez USA które w Syrii też ma bazę wbrew woli legalnych władz Syrii...ta baza chroni, zaopatruje i szkoli w broń terrorystów których następnie wysyła się w okolice Palmiry by mordowali cywilów a ogólnie siali terror i zniszczenie.
 • @Oscar 16:36:02
  https://pobierak.jeja.pl/images/a/9/7/141102_nie-karm-trolla.jpg
 • @Oscar 16:36:02
  Autonomiczna Republika Krymu.Mieszkańcy wy...ją wojska USA planujących bazę wojskową. W tym celu Min.Marynarki USA próbowało remontować szkołę na koszary.

  https://cs5.pikabu.ru/post_img/2014/12/19/6/1418980421_345888032.png


  https://youtu.be/fRFromsvtHI

  Protest mieszkańców Krymu.
  https://youtu.be/fRFromsvtHI
 • @trojanka 16:57:02
  to rok 2006.
 • @Mind Service 15:53:14
  Widząc imperializm Rosyjski, a zamykanie oczu na amerykański i żydowski to już zupełny odlot i i brak kontaku z rzeczywistością. Zwykła nienawiść do Rosji i brak obiektywizmu. . Największy światowy bandyta jest cacy, a ten co praktycznie obecnie się broni, by nie paść ofiarą tego największego bandziora, który w swych planach chce Rosję rozczłonkować , podporządkować międzynarowemu syjonizmowi , by dobrać się do jego bogactw - to imperium złą. Zadziwiająca logika.
 • @Mind Service 15:53:14
  Wy tu służbowo czy prywatnie?
 • @Mind Service 15:53:14
  Ten rosyjski imperializm przejawia się w dość specyficzny i stały, można by powiedzieć szablonowy sposób i to od zarania dziejów w których Dołgoruki założył Moskwę.

  Odbywało się to w sposób następujący. Jakaś chora tatarsko mongolska napadała, okupowała i nawet paliła Moskwę, a następnie po dwustu latach dostała w kość i car taki czy owaki przyłączał ziemie hordy i samą hordę do Rusi.

  Rzecz jasna były też takie plemiona, które np. z obawy przed Osmanami czyli Turkami sami prosili cara by ich przygarnął i później po wiekach taki niejaki Gruzin siedział w Moskwie na Kremlu i rządził pół światem.

  Rzecz jasna Polska też poszła na Moskwę raz z Griszką Otriepiewem, drugi raz pod hetmanem Żółkiewskim, okupować dwa lata by na koniec podpalić i uciec i trzeci raz z Napoleonem i też się nam dostało, bo w formie rozbiorów straciliśmy więcej niż wcześniej zyskaliśmy, bo po klęsce Napoleona jak mi kuzynka opowiadała, różne polskie zamożne hrabinie kupowały w Warszawie ruskim kozakom złote szable.

  Wiadomo, że jak Niemiaszki napadły na Rosję w 1941 r. to Rosja wkrótce nie tylko pognała ich nazad, na zapad, ale i zabrała sporo ziemi, dla siebie tylko Kaliningrad, a dla Polski i Gdańsk i Wrocław i Szczecin i Prusy Wschodnie i Śląsk i mało co, a jeszcze by Berlin zabrała, tylko nikt tego nie chciał brać na swoje barki, więc część dali Angolom, część Francuzom a kawałek dla USA.

  Z Krymem było podobne, jak się Amerykanie wpie.. do Kijowa to Rosjanie na prośbę Krymczan przyłączyli do Rosji.

  Na tym może być nie koniec, bo jak Amerykanie znów zrobią krok do przodu, to Rosja może im zabrać Alaskę, a Chiny Kalifornię, gdzie w China Town lubią od lat mieszkać Chińczycy.

  https://media.timeout.com/images/102875459/image.jpg
 • @Wican 13:55:10
  Żydki sprzedali Gruzji drony a kody do nich Rosjanom i było po balu.
 • @Pedant 17:49:21
  Raczej służbowo. To chyba szbesgoj.
 • @ikulalibal 16:45:46
  Как говаривал Пётр Первый : "Пишите, пишите, дабы дурость каждого была видна"
  I tego powinniśmy się trzymać. Im więcej "piszą", tym ich kompromitacja rośnie...
 • Rosja to prawosławie i idea Trzeciego Cesarstwa
  Co by nie mówić myśl rosyjska jest/była i będzie wybitna w świecie czego dowodem są światowej sławy pisarze jak np.Dostojewski, Tołstoj, Puszkin, Gogol i inni. Polakom obrządku łacińskiego pozostaje fantasy Sienkiewicza czy wieszcza ukrzyżowania narodu polskiego przez Mickiewicza odnowionego ostatnio przez JP II co widać zresztą w naszej codziennej rzeczywistości i zapaści ekonomiczno-biologicznej (bez żadnej wojny) po 1989 roku.
 • @Tomasz M.Wandala 20:06:17
  Dlatego jak słyszę co niektórych "inaczej mądrych" piszących o ruskich onucach, to żałość człowieka ogarnia. Trudno znaleźć dziedzinę w której Polacy wyprzedzają Rosjan. Nietrudno natomiast komentatorów traktujących siebie z wyższością wobec nich, choć żadnych merytorycznych argumentów na swoją postawę nie są w stanie znaleźć.
 • @Tomasz M.Wandala 20:06:17
  Nie twierdzę przy tym, że Rosja to nasz przyjaciel- absolutnie nie. Mamy rozbieżne interesy geopolityczne, ale to nie znaczy by nie szukać ze sobą porozumienia.
 • Trolli nie pytam
  Coś widzę, że się nie doczekam odpowiedzi na moje pytanie: co jest podłożem ideologicznym rosyjskiego imperializmu, tej chęci napadania na inne kraje, okupowania ich, dokonywania eksterminacji i ludobójstw. Tymczasem w sieci można znaleźć teorie, że już u samego źródła państwowości rosyjskiej tkwiła tam potrzeba podboju. Imperializm rosyjski w takim ujęciu wyrasta więc z historii. Zaś obecny swoje korzenie ma w rozpadzie Związku Radzieckiego, wielkiej smucie z tym związanej i chęcią odrodzenia imperium. Z całą pewnością za tym stoi były KGB-ista Putin, który obecnie rządzi Rosją żelazną ręką jak car. To Putin osobiście odpowiada za agresję militarną na różna kraje, w tym za napaść na Ukrainę, nielegalną aneksję i okupację Krymu po dziś dzień, lub rozpętanie walk w Donbasie, w tym zestrzelenie przez Rosjan samolotu pasażerskiego MH17 Malaysia Airlines pociskiem Buk M1, w wyniku czego śmierć poniosło 298 osób, które znajdowały się na pokładzie. Nie brak opinii, że agresja zbrojna na inne kraje ma podłoże wewnętrzne. Z tego wynika, że obecna forma rosyjskiego imperializmu znacznie różni się od wcześniejszych. To by więc przeczyło tezie @Autora, że ugruntowane prądy myślowe odgrywają tak dużą rolę w obecnej strategii geopolitycznej Rosji. No więc jak to jest?
 • @Mind Service 21:21:38
  "Coś widzę, że się nie doczekam odpowiedzi na moje pytanie: co jest podłożem ideologicznym rosyjskiego imperializmu, tej chęci napadania na inne kraje"

  A ja się domagam odpowiedzi na pytanie - dlaczego Mindless Service bije swoją żonę i napada na sąsiadów?
 • @Mind Service 15:53:14
  A dlaczego Wielka Brytania okupuje Szkocję i Irlandię? Trudno powiedzieć.
  Mam nadzieje, że lubisz humor angielski.
  https://www.youtube.com/watch?v=wYOM00Xx29c
 • @fretka 21:26:05
  Z trollami z zasady nie dyskutuję, ale Ty mi nie wyglądasz na trolla, raczej na kogoś bardzo zagubionego i nie kumającego najprostszych rzeczy. No więc Wielka Brytania nie okupuje ani Irlandii, ani Szkocji. Irlandia to odrębne państwo ze stolicą w Dublinie, a Szkocja jest krajem autonomicznym w ramach GB. Stolicą Szkocji jest Edinburgh - tam znajduje się siedziba szkockiego rządu oraz parlamentu.
  Sprawdź na drugi raz, zamiast wypisywać bzdury.
  No i za sprawą trolli, którzy skierowali dyskusję na zupełnie inne tory uleciało Ci o czym dyskutujemy. A zatem przypomnę, zadałem pytanie: "co jest podłożem ideologicznym rosyjskiego imperializmu, tej chęci napadania na inne kraje, okupowania ich, dokonywania eksterminacji i ludobójstw"?
  Jak wiesz, to odpowiedz. Byle z sensem i na temat.
 • @Mind Service 15:53:14
  Czego miałeś się dowiedzieć? Jak obecnie Rosja jest w defensywie a tylko propagandyści i fani ludobójczego imperium zza oceanu, twierdzą inaczej.A historycznie? Z czego wynikała ekspansja Asyrii, Babilonu, Macedonii, Rzymu, Mongołów? Z czego wynikał i wynika imperializm anglosaski?
  Inna sprawa, ze gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem, to byś "wylapał" fragmenty o myśleniu przestrzennym, o tradycji mongolskiej, o pewnej sympatii do Turanu, o odwoływaniu się do tradycji Biznacjum.
  Inna sprawa, że tekst nie był o tym. Słabe coś na umyśle, Ci PiSowscy propagandyści. Ale skoro w tym środowisku, za elity robią głupki pokroju Targalskiego czy Grajewskiego vel Żurowskiego?
 • @Janusz Kamiński 15:32:29
  Chłopie. W tej tematyce, przerastam takich jak ty. A nikt tutaj nie ma tak rozbuchanego ego. W dodatku niesłusznie. Bo co z Tobą polemizuję, to "dostajesz liścia za liściem". Doucz się, bo zaniżasz poziom zacnego portalu. Ale tak to jest z ludźmi o sekciarskiej mentalności. Chłopie, nie wiesz kim jestem i ile tekstów naukowych napisałem. Publicystycznych zresztą również. Już kiedyś pisałem, ale powtórzę. Jeśli na czymś znam się na pewno, to nie zamierzam udawać, że jest inaczej. Jak się na czymś nie znam, to tematyki nie ruszam. Po prostu. A ty jesteś specem od wszystkiego, a jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego.
 • @Mind Service 16:30:20
  Kacpaskie? Ty jesteś taki ograniczony, że Ukraińców byś lał? A kto tam zapraszał Jankesów? Ruskich koło Florydy nie ma.
 • @kula Lis 68 19:45:41
  Wiem, ale Sakasvili dał sę podpuścić.
 • @Tomasz M.Wandala 20:06:17
  A jaka muzyka, jaki taniec?
 • @Mind Service 21:21:38
  Putin rządzi? Pokazałeś, że w ogóle nie rozumiesz co się dzieje. W Rosji rządzi oligarchia, a Putin generałem nie jest.
 • @Mind Service 21:21:38
  Samolot malezyjski to akurat strącili UPAińcy. Dlatego badanie zrobili Holendrzy. Nie chcieli oddawać samolotu obiektywnej Malezji (której własnością był samolot)., wolano jankieskiemu wasalowi. Ale Malezja utworzyła trybunał do spraw zbrodni i oskarżyła o zbrodnie Blaira, Clintona, Busha. A co z samolotem malezyjskim, który zaginął nad Oceanem Indyjskim?
  Ty nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. A każdy właściwie gimbus, powinien zrozumieć, bo napisałem jake były założenia tekstu. Ale cóż, rpzybyło bydło w śmierdzących onucach. Nawyzywało gospodarza bloga i narzygało na dywan. Tak to jest, jak wpuszcza się byle kogo. Ale blokować nie zamierzam. Smai wystawiacie sobie świadectwo. Brakiem wiedzy, nieumiejętności czytania ze zrozumieniem oraz zwykłym buractwem. Wpuścić chamstwo parchate na slaony
 • @Mind Service 22:00:55
  ALeś ty ogranicopzny? To dlaczego przy ostatnim referendum niepodległościowym, to NATO (w tym Brytole) zrobili manewry wojskowe przy Szkocji? Aby zastraszyć. Ale tacy jak ty to patrioci, ale nie polscy.
  A w zasadzie zadaniowcy. Tylko, że PiSiory mają krótką ławkę i niestety, slabeusze intelektualne trafiają na niszowy portal. PiStrolle o jakiejś pozycji i wiedzy, są rzucani na bardziej znane odcinki.
 • @Wican 22:29:18
  Czy to zgaduj-zgadula?
  W jakim celu dajesz zagadki nie na temat? Co mnie obchodzą takie pytania: "Z czego wynikała ekspansja Asyrii, Babilonu, Macedonii, Rzymu, Mongołów?" - A co mnie to obchodzi? Napisałeś notkę o rosyjskich ideologiach wpływających jakoby na ichnią geopolitykę, a zapomniałeś o najważniejszym: o rosyjskim imperializmie. Jak nie wiesz jakie jest jego podłoże, co jest motorem rozpętywania przez Rosję wojen, napadania na inne państwa, dokonywania tam ludobójstw, okupowania terytoriów innych państw - to napisz. Przecież nie wymagam zbyt wiele, jeśli tego nie wiesz. A jak wiesz to napisz, sądzę, że nie tylko mnie ten temat ciekawi. Skoncentruj się na moim pytaniu i postaraj się w miarę sensownie i merytorycznie odpowiedzieć. Jak masz problem z pamięcią, to chętnie to pytanie jeszcze raz powtórzę.
 • Tak czytając komentarze, naszła mnie pewna refleksja.
  Tacy jak Kamiński czy Mind Service to ignoranci, ale głównie lubują sie w robieniue "chlewu". Tak PiSiactwo już ma. Tam dużo gamoni (acz nie wszyscy), wrzaskiem więc trza udowadniać swoją przydatność. Cóż, z tym chlewem, to może tradycje rodzinne? Takie zwyczaje?
 • @Mind Service 22:45:57
  ""Z czego wynikała ekspansja Asyrii, Babilonu, Macedonii, Rzymu, Mongołów?" - A co mnie to obchodzi? "

  A co ty nasz obchodzisz? Go away.
 • @Wican 22:41:07
  No teraz to zaliczyłeś odlot jak po ruskim bimbrze.
  To Ty nie wiesz, że samolot pasażerski zestrzelili żołnierze rosyjscy z terytorium okupowanego przez Rosję nieopodal Donbasu? Widzę, że Ty masz poważne luki w wiedzy. Już niedługo ruszy proces Rosjan, którzy dopuścili się tej haniebnej zbrodni. Czytaj i poznaj nazwiska tych ruskich zbrodniarzy!
  "At a press conference in the Netherlands, the JIT named four suspects to be charged over the death of the passengers and crew on board Malaysia Airlines flight MH17.
  In a statement produced by the Ministry of Justice and Security of the Netherlands, the trial will start in March 2020 in the country.
  “It has been decided that the Hague district court will hear the case and that the hearings will take place at Justice Complex Schiphol,” said the statement, which was made available online at https://www.government.nl/topics/mh17-incident/achieving-justice/the-cri....
  The New York Times reported that the Dutch-led investigative team announced charges against Igor Girkin, a former colonel in the FSB, the successor agency to the KGB; and Sergey Dubinsky and Oleg Pulatov, both of whom had worked for the Russian military intelligence agency known as the GRU.
  The news agency reported that prosecutors also charged Leonid Kharchenko, who is a Ukrainian citizen but led a Russian-backed separatist unit under the command of Dubinsky.
  Flight MH17 departed Schiphol Airport in Amsterdam and was on its way to Kuala Lumpur when it was shot before crashing near Torez in Donetsk Oblast, Ukraine – about 40 kilometers from the Russian border – on July 17, 2014".
 • @Wican 22:32:19
  Nie wiem kim jesteś i nie obchodzi mnie to.

  Natomiast z twoich tekstów, które miałem nieszczęście dotknąć, widzę, że jesteś bufonem, narcyzem, bessewiserem i generalnie - przemądrzałym głupkiem.

  Tak zwana dusza towarzystwa.......... na oddziale głuchoniemych.

  Litości synu! Nawet jeśli jesteś jakimś profesorem ponad-zwyczajnym, czy innym generalissimusem.
 • @Mind Service 22:00:55
  A stolica Tatarstanu to Kazań i też ma swój rząd i parlament. Tak jest z każdą republiką. I jaki z tego wniosek? O jakich eksterminacjach i ludobójstwach tu tyrkoczesz, sierotka po przemarszu Wermachtu?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031